Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

Makowiec przekładany


Zbliża się ten czas... Nie ukrywam, czekam co roku bardzo. Lubię grudniowe zamieszanie, piosenki w radiu, czerwoną czapkę, listę z zakupami, ustrojoną kuchnię od początku grudnia (ach, te filmy z NTO :))  Tegoroczne lada moment ukażą się na portalu. 

Zdaję sobie sprawę, że grudniowy nastrój i atmosfera zbliżających się świat nie udziela się każdemu. Sama noszę w sercu smutne wspomnienia, najpierw wigilie bez taty, później bez mamy. Doceniam dziś bardzo to, co mam i to nie w wymiarze fizycznego posiadania, ale ludzi, z którymi przyszło mi dzielić dorosłe życie. I kiedy czasami jest za głośno, kiedy nie można znaleźć chwili dla siebie, bo trzeba przygotować, podać, pojechać, zawieźć i przywieźć... to zawsze wtedy pojawia się pytanie: co miałabym zrobić z tym czasem wolnym? Nie wiem i nie chcę wiedzieć. 

Może upiekłabym makowca? Ale kto wtedy by go zjadł? Kto by powiedział, że za słodki mak, że znowu skórkę pomarańczową dałaś, a wiesz, że nie lubię! Albo: ale ciasto, noooo powiem ci, że takiego makowca jeszcze nie jadłem. I na jedne i na drugie słowa czekam, z pierwszych zawsze się uśmieję, czasami się wkurzę, te ostatnie sprawiają, że chce mi się jeszcze bardziej.   

Zapraszam na makowca innego. Na struclę w kwadratowym wydaniu :)



Ciasto krucho-drożdżowe:
  • 380-400 g mąki
  • 30 g świeżych drożdży
  • 1 łyżeczka cukru 
  • 100 g cukru pudru
  • 110 g zimnego masła
  • 1 jajko
  • 2 żółtka
  • 2 łyżki kwaśnej, gęstej śmietany 
  • szczypta soli
Przygotowanie: 
  1. Mąkę przesiewamy na stolnicę, dodajemy szczyptę soli i kawałki zimnego masła. Siekamy nożem z mąką.
  2. Drożdże rozcieramy z 1 łyżeczką cukru i dodajemy do mąki z masłem. 
  3. Robimy wgłębienie w środku i wbijamy jajko, żółtka, śmietanę i cukier puder. 
  4. Wszystkie składniki razem łączymy i zagniatamy ciasto (jeżeli jest zbyt rzadkie, dodajemy trochę mąki, jeżeli za gęste - trochę śmietany). 
  5. Formujemy kulę, owijamy folią aluminiową i chłodzimy w lodówce przez około 30 minut.
  6. W tym czasie przygotowujemy masę makową. 
Masa makowa:
  • 400 g suchego mielonego maku
  • 400 ml mleka
  • 100 g cukru
  • 4 łyżki miodu
  • 100 g masła
  • 2 białka
  • bakalie (orzechy, rodzynki, skórka pomarańczowa)
Przygotowanie:
  1. Gotujemy mleko z cukrem, miodem i masłem. 
  2. Do gotującego się mleka wsypujemy mak, zacznie on od razu chłonąć mleko. Gotujemy masę kilka minut, mieszając cały czas, aby mak się nie przypalił. 
  3. Masę studzimy i do zimnej dodajemy ubitą pianę z białek i posiekane bakalie. 

Złożenie całości i pieczenie:
  1. Ciasto dzielimy na cztery równe części i każdą rozwałkowujemy na kształt kwadratu o wymiarach blaszki, w której będziemy piec makowca (u mnie 22 x 22 cm). 
  2. Blaszkę wykładamy papierem do pieczenia i przekładamy pierwszy rozwałkowany płat ciasta (łatwo przenosi się na wałku). 
  3. Na ciasto nakładamy 1/3 masy makowej i równo rozprowadzamy za pomocą silikonowej packi. 
  4. Na mak nakładamy kolejną rozwałkowaną część ciasta, mak, ciasto, mak i kończymy ostatnią częścią ciasta. 
  5. Ciasto można (ale nie trzeba) posmarować z wierzchu roztrzepanym białkiem. 
  6. Piekarnik nagrzewamy do 180 st. i pieczemy makowca przez 50-60 minut z grzałką góra - dół (jeśli włączamy termoobieg, to zmniejszamy temperaturę o 10 stopni). Pod koniec pieczenia sprawdzamy patyczkiem, czy nie ciągnie się surowe ciasto. 
  7. Po upieczeniu i wystudzeniu, ciasto oblewamy lukrem z soku cytryny i z cukru pudru (sok wyciśnięty z 1/2 cytryny mieszamy z cukrem pudrem do uzyskania gładkiej masy o konsystencji  gęstej śmietany). 
  8. Smacznego! 


4 komentarze:

  1. Idealnie wygląda ten makowiec. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. A jaki jest poziom słodkości tego makowca? Justynko będę robić jutro czy obniżać gdzieś cukier? Bo z lukru nie chce rezygnować ale jak środek?:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest po 100 g cukru w cieście i w masie makowej, dla mnie to tak optymalnie. W większości ciast, gdzie cukru jest ok. 130-150 g obniżam właśnie do 100 g. Ew. w cieście daj mniej (80g), ale więcej bym już nie zmniejszała :)

      Usuń

www.VD.pl
Copyright © bistro mama , Blogger