Pierogi z soczewicą
Pierogi kocham. Kiedyś lubiłam tylko jeść, dziś lubię też lepić. Kiedyś myślałam, że to robota na pół dnia, dziś robię na szybki obiad. Aby było to jedna danie szybkie, jeden warunek musi zostać spełniony. A mianowicie - musimy mieć przygotowany farsz. Wtedy idzie raz dwa :)
Ciasto chwaliłam tu już wielokrotnie i ma ono swoją wierną rzeszę fanów. Wróć. Fanek. Dziewczyny piszą i mówią, że od kiedy zaczęły robić pierogi z tego ciasta, to życie w kuchni jest jakby piękniejsze :) Poważnie! Znam wiele osób, które pierogi kupowały albo jadły tylko u mamy, bo za dużo z nimi zachodu we własnej kuchni i zawsze coś z ciastem nie tak. A to ciasto jest po prostu magiczne. Wychodzi, pięknie się wałkuje i jeszcze lepiej skleja. Jest mięciutkie i można w nim zamknąć wszystkie farsze świata.
Dzisiaj z soczewicą. Może być zielona i czerwona. Można ją zmieszać z ziemniakami, z pieczarkami, z suszonymi pomidorami albo z boczkiem. Trzeba tylko dobrze przyprawić. To co? Smacznego!
Składniki na farsz z soczewicy
- 200 g zielonej soczewicy (lub czerwonej)
- 1 duża cebula
- 4-5 łyżek oleju
- sól
- pieprz
- Soczewicę wsypujemy do garnka i zalewamy zimną wodą. Płuczemy do momentu, aż woda przestanie być mętna.
- Następnie soczewicę zalewamy 1 szklanką wody i od momentu zagotowania pilnujemy, od czasu do czasu mieszając, aż soczewica będzie miękka. Zielona gotuje się dłużej niż czerwona, a czas gotowania najczęściej podany jest na opakowaniu (10-15 minut). Kiedy soczewica jest ugotowana, odstawiamy ją do wystudzenia.
- Cebulę drobno kroimy i podsmażamy na złoty kolor na rozgrzanym oleju. Do podsmażonej cebuli dodajemy soczewicę, chwilę razem podsmażamy i doprawiamy (dość mocno) solą i pieprzem.
- ok. 400 g mąki
- 3 łyżki roztopionego masła
- 1/2 szklanki kwaśnej śmietany (18 %)
- 1/2 szklanki ciepłej
- wody
- szczypta soli
- Na stolnicę przesiewamy mąkę, dodajemy małą szczyptę soli. Na środku robimy dołek, dodajemy roztopione masło i śmietanę. Zaczynamy mieszać i wąską strużką dolewamy ciepłą wodę i zagniatamy ciasto, aż będzie gładkie i jednolite (lub pozwalamy robotowi kuchennemu wykonać tę część pracy za nas).
- Rozwałkowujemy dość cienko (ok. 2 mm). Wycinamy za pomocą foremki lub szklanki kółka. Nakładamy do środka po łyżeczce farszu i dobrze zaklejamy brzegi.
- Pierogi gotujemy w osolonej wodzie przez kilka minut, licząc od czasu wypłynięcia na powierzchnię.
- Wyciągamy za pomocą łyżki cedzakowej i przekładamy do miski.
- Podajemy z roztopionym masełkiem i podsmażoną cebulką.
- Smacznego.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz