Granola z orzechami i żurawiną
Przez jakiś czas jadłam na drugie śniadanie jogurt naturalny z różnymi dodatkami. Najpierw do miseczki przelewałam jogurt, dodawałam pół łyżeczki miodu, dosypywałam trochę płatków owsianych, z innej torebki dodawałam zarodki pszenne, a na koniec dorzucałam suszoną żurawinę i orzechy, czasami dynię. Jogurt czekał, a ja w tym czasie zamykałam wszystkie woreczki i odstawiałam je na swoje miejsce.
Dlaczego warto poświęcić 20 minut w kuchni i przygotować domową granolę? Oto odpowiedź - skład granoli orzechowej jednego z najbardziej znanych producentów w Polsce. Czerwonym kolorem zaznaczyłam to, co w granoli jest zupełnie zbędne. Ktoś może powiedzieć, że czystej żurawiny suszonej też nigdzie nie dostanę, bo w składzie każdej jest cukier... ale do domowej granoli na pewno nikt świadomie nie doda na przykład tłuszczu palmowego, nie wspominając już o syropie glukozowym.
Skład kupionej granoli: Produkty pochodzące ze zbóż 59% (płatki owsiane, mąka jęczmienna, mąka kukurydziana, kasza kukurydziana), nierafinowany cukier trzcinowy, orzech arachidowy 9,4%, tłuszcz palmowy, syrop glukozowy, płatki kokosowe, melasa trzcinowa, inulina, sól himalajska, substancja spulchniająca: węglany sodu; cukier, emulgator: lecytyny (z soi); sól, ekstrakt słodu jęczmiennego.
składniki:
na słoik o pojemności 1 l
- 2 szklanki płatków owsianych (lub orkiszowych, żytnich)
- ½ szklanki nasion lnu (siemienia lnianego
- ½ szklanki orzechów laskowych
- ½ szklanki pestek dyni
- ½ szklanki suszonej żurawiny
- ½ szklanki ziaren słonecznika
- 2 łyżki zarodków pszennych
- 2-3 łyżki płynnego miodu
Piekarnik nagrzewamy do 170 stopni.
Wszystkie suche składniki wsypujemy do miski, dodajemy miód i delikatnie mieszamy szpatułką lub drewnianą łyżką. Przekładamy na blachę do pieczenia o wyższych brzegach (można ją wyłożyć papierem do pieczenia), rozprowadzamy równomiernie i wkładamy do piekarnika.
Pieczemy przez ok. 25 minut, mieszając kilkukrotnie podczas pieczenia, aby wszystkie składniki równomiernie się zezłociły. Po wyciągnięciu z piekarnika odstawiamy do wystudzenia, a następnie przekładamy do słoika. Mogą stanowić przekąskę, dodatek do jogurtu lub deseru.
Smacznego!
cudowna, domowa granola!
OdpowiedzUsuńdomowa wspaniała :)
OdpowiedzUsuńMuszę w końcu i ja zrobić swoją granolę, bo mnie kuszą ze wszystkich stron :)
OdpowiedzUsuńu mnie wczoraj w piekarniku wylądowała kolejna :)
UsuńStraszne , we wszystkim spulchniacze, utleniacze, polepszacze...
OdpowiedzUsuńFajnie, że 'trendy' jest zdrowe odżywianie :-) Może świadomość nam się poprawi?
Pięknej niedzieli BM, dawno Cię u mnie nie było.
Aniu... dawno i dziękuję, ze mnie przywołałaś! Jutro mamy urodziny Frania, padam już dziś na twarz :) Pozdrawiam Cię serdecznie!
UsuńNajlepsze urodzinowe życzenia dla Frania i wszystkiego dobrego dla całej rodzinki;) Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńDziękuję serdecznie Gosiu, w imieniu własnym i Franka :)
UsuńRównież jestem wielbicielką domowych wyrobów! Pyszna wersja na śniadanie :>
OdpowiedzUsuńO tak!
Usuńrobię podobną uwielbiam ja :) najlepsze sniadanko !!!
OdpowiedzUsuńZdecydowanie!!!
Usuń