Rogaliki drożdżowe
Niektóre przepisy muszą odczekać trochę czasu, zanim pojawią się na blogu. Z niektórych jestem niezadowolona, bo zdjęcie nie takie, bo sam przepis do niczego. O niektórych zwyczajnie zapominam i giną gdzieś w przepastnych procesorowych czeluściach. Niektóre przepisy zapisuję w notesie, na szybko. Czasami zapomnę zapisać tytuł, hasło, cokolwiek i po jakimś czasie czytam, patrzę i nie wiem do końca... bo piszę też skrótami i nie ukrywam, że często mam problemy z odczytaniem własnego charakteru pisma. Bywało też tak, że zdjęcia zrobiłam, przepis miałam w myślach, w planach - post dnia następnego. I tak niejednokrotnie mijało dni kilka, zdjęcia trafiały do archiwum, proporcje wylatywały z głowy, a postu nie było.
Do zapomnianego folderu trafiły też te rogaliki. I pewnie nigdy nie doczekałyby się publikacji, gdybym nie znała przepisu na pamięć. Co jak co, ale "ciasto drożdżowe" to moje indiańskie imię. Recytuję z pamięci o 2.30 w nocy i jestem wierna jednemu przepisowi. Temu samemu na spód pod owoce, drożdżówki czy rogaliki. Czasami zamienię jedno jajko na dwa żółtka, innym razem pomieszam w mąkach, czyli dodam np. trochę razowej. Do środka tych rogalków dałam resztki dżemu morelowego (te posypałam makiem) oraz powideł śliwkowych (sezamem na wierzchu).
na ok. 10-12 rogali
- 250 ml mleka
- 40 g świeżych drożdży
- 100 g cukru
- 500 g mąki pszennej
- 80 g miękkiego masła
- 1 jajko
- 1 żółtko
- szczypta soli
- powidła, dżem, nutella
- 1 białko do posmarowania
- mak, sezam lub inne ziarna do posypania
Drożdże rozpuszczamy w letnim mleku, mieszamy z cukrem i łyżką mąki. Odstawiamy zaczyn na na ok. 15 min. wyrośnięcia.
Do miski przesiewamy mąkę, dodajemy wyrośnięty rozczyn, jajko, żółtko, szczyptę soli i roztopione masło. Wyrabiamy ciasto, aż będzie gładkie. Odkładamy je następnie w misce w ciepłe miejsce na ok. 20 - 30 minut do wyrośnięcia. Ciasto rozwałkowujemy na stolnicy tak, aby miało kształt koła. Nacinamy je następnie na 6 trójkątów* (jak na zdjęciu), na każdy trójkąt nakładamy powidła, dżem lub nutellę. Następnie zawijamy każdy trójkąt osobno, zaczynając od spodu w kierunku wierzchołka. Rogale smarujemy rozbełtanym białkiem i posypujemy makiem lub sezamem. Układamy na blaszce wyłożonej papierem i odstawiamy do wyrośnięcia na 10-15 minut.
Pieczemy w nagrzanym piekarniku ok. 25-30 min. w temperaturze 180 stopni.
* Jeśli rozwałkowane kolo jest niewielkie, można je naciąć na 4 trójkąty, jeśli większe to na 6, a nawet na 8 części.
Smacznego!
hej mam pytanie . tu gdzie mieszkam swieze drozdze to mazenie , jaka iloscia suchych drozdzy powinnam uzyc?dziekuje za odpowiedz . czy prubowalas z nutella ? sa rewelacyjne.
OdpowiedzUsuńslomka
Jest taki przelicznik, że 25 g świeżych drożdży to 7 g suchych. Wychodzi więc, że ok. 10 g suchych :) A z nutellą zrobię dzisiaj, bo mam chorą córkę i dla niej właśnie powtórzę te rogaliki. Pozdrawiam!
UsuńTo przypomniało mi, że miałam zrobić mini rogaliki!
OdpowiedzUsuńAleż widziałam u Ciebie pierogi, mniam!!!
UsuńFantastyczne, pyszne, i ślicznie wyglądają. Mam w domu amatorów na takie rogaliki, więc chętnie
OdpowiedzUsuńzrobię. Pozdrawiam, Krys
Dziękuję :) są niezwykle proste, a jednocześnie smaczne :)
UsuńPrócz czekolady, moją specjalnością jest też właśnie drożdżowe :)) ale - co ciekawe - mam inny przepis z domu rodzinnego :))
OdpowiedzUsuńO wiem, jadłam!!!! Pyszności z cukinią ♥
UsuńRozkosz dla podniebienia ;D
OdpowiedzUsuńtak! drożdżowe zawsze :)
UsuńRogale! <3
OdpowiedzUsuńOstatnio mnie prześladują. Po wymęczeniu znajomych,a by na nie głosowali teraz się wiecznie o nie upominają. Ostatnio podczas delegacji w Trójmieście piekłam na wynajmowanym mieszkaniu 3 blachy :D
Ps. Mam nadzieję, że Hania szybko wróci do zdrowia! Pozdrawiam serdecznie!
Noooo :) Rogale już zawsze będą mi się z Tobą kojarzyć ♥
UsuńMam to samo z przepisami ;) Zawsze czegoś nie dopiszę albo nie potrafię sama siebie rozczytać bo wszystko pisze w pośpiechu, ale ma to też swój urok!
OdpowiedzUsuńRogaliki ubóstwiam w każdej postaci i o każdej porze. Wspaniale Ci wyszły...
Dziękuję! A co do przepisów, to czasami zdjęć mi szkoda, bo opublikować nie mogę, bo przepis się zapodział...
UsuńTakiego przepisu nie umieścić na blogu byłoby grzechem:-), są prześliczne:-)
OdpowiedzUsuńdziękuję! innych niż drożdżowe nie odważyłabym się zamieścić, nie odtworzyłabym przepisu z pamięci :)
UsuńOoooooooooooo matko...a już miałam iść spać..
OdpowiedzUsuńKiedyś naprawdę podam Cię do sądu za znęcanie się nad ludźmi!:)
:*
Kochana, a Ty jak zawsze serwujesz same pyszności. Szkoda tylko, że na blogu nie można poczuć zapachu... :) pozostaje tylko wyobraźnia! Prześliczne!
UsuńZrobię w poniedziałek i wrzucę zdjęcie - żeby nie było, że się migam :)
OdpowiedzUsuńO poproszę!!! Pozdrawiam!
Usuńzjadłabym wszystkie :)
OdpowiedzUsuńwczoraj miałam powtórkę i zjadłam tak 1/3 :)
Usuńnajbardziej lubię z powidłami, moje dzieciaki oczywiście z nutellą :) piękne Ci wyszły!
OdpowiedzUsuńDzis zrobilam! Mieciutkie, pulchniutkie, przepyszne. To bedzie moj przepis nr 1 na rogaliki :-) dziekuje Malgosia
OdpowiedzUsuńAleż mi miło ♥ Bardzo się cieszę i życzę smacznego :)
UsuńWitam serdecznie
OdpowiedzUsuńNa Pani bloga natrafiłam przypadkowo poszukując przepisu na rogaliki drożdżowe. Przepis super - rogaliki wyszły chociaż był to mój debiut i w ogóle straszny laik ze mnie jeśli chodzi o pieczenie. Reasumując - ślicznie dziękuję :) Pyszności wyrosły !Pozdrawiam / Kamila
Bardzo mi miło!!! To ciasto wykorzystuję do drożdżówek, ciasta drożdżowego z owocami, rodzynkami i zawsze wychodzi :) Pozdrawiam!
UsuńŚwietny, szybki przepis.Robiłam i wyszły swietne.Dziękuję.
OdpowiedzUsuńBardzo się cieszę! Taka informacja zwrotna jest dla mnie bardzo cenna. Pozdrawiam!
UsuńRogaliki robilam po raz pierwszy i zdecydowalam sie na rogaliki drozdzowe z makiem. Wyszly pyszneee ; ) Goraco polecam !!! Przepis super ;)
OdpowiedzUsuńJest mi niezwykle miło! U mnie wczoraj była drożdżówka z tego samego przepisu, też z makiem :)
UsuńJusia, piekłam je wczoraj, z nadzieniem makowym i kruszonka, wyszły obłedne... :-)
OdpowiedzUsuńMąż teraz męczy o wytrawne, masz jakiś pomysł?
lucre
lucre :))) witaj w moich skromnych progach!
UsuńAle że wytrawne rogaliki? Nie robiłam jeszcze takich :)
Melduję,. że z pikantnym nadzieniem pieczarkowo - porowym i, rzecz jasna, bez cukru w cieście wychodzą... całkiem inne :-) ale bardzo fajne.
UsuńJusia, ja u Ciebie często, tylko incognito... ;-)
serdeczności
l.
Świetny przepis;) Rogaliki wyszły przepyszne.. Robiłam pierwszy raz..REWELACJA.. naprawdę polecam :))
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
Justyna
Bardzo się cieszę imienniczko :) Ja ten przepis na ciasto drożdżowe "wałkuję" na wszystkie sposoby, na rogaliki, drożdżówki, zwykłe ciasto drozdżowe z owocami :) Innego już nawet nie próbuję ;) Tylko na pizzę robię inne :) Pozdrawiam!
UsuńW ramach porannej zabawy przygotowałyśmy rogaliki według zamieszczonego tutaj przepisu ;-) wyszły tak pyszne, że wszyscy się nimi zachwycali, duże Mniam :-) pozdrowienia!!!
OdpowiedzUsuńJest mi niezwykle miło :) byłam na urlopie, stąd odpisuję na komentarz dopiero dzisiaj :)
UsuńWitam :)
OdpowiedzUsuńCo może być powodem że zawsze gdy robię rogaliki to wychodzą one twarde ?
Pozdrawiam:)
Podejrzewam, że za dużo mąki... Ciasto juz przy wyrabianiu powinno być bardzo elastyczne.
UsuńUpiekłam z córką, pyszne! z powidłami śliwkowymi własnej roboty. !!!!Dziękuje za przepis i inspirację, dodatkowo prosty przepis, takie lubię:)
OdpowiedzUsuńJa również lubię proste przepisy :) A teraz jestem na małej diecie i tęskno mi za drożdżowym ciastem bardzo! Cieszę się, że smakowały, pozdrawiam!
UsuńRogaliki tego typu są na pewno przepyszne. Sama robię podobne. Dodaje też mak, orzechy czy posypkę sezamową. Na pewno też wykorzystam ten przepis. Sama robiłam na razie takie http://www.open-youweb.com/jak-zrobic-rogaliki-drozdzowe-z-dzemem/ ale warto czasami wprowadzać zmiany i spróbować czegoś nowego. Dziękuję Ci za przepis i czekam na kolejne.
OdpowiedzUsuń